Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Žengtas svarbus žingsnis stiprinant Lietuvos ir Graikijos verslo ryšius

Sukurta 2019.10.04 / Atnaujinta 2019.10.04 16:15
   Žengtas svarbus žingsnis stiprinant Lietuvos ir Graikijos verslo ryšius
   Žengtas svarbus žingsnis stiprinant Lietuvos ir Graikijos verslo ryšius

   Pirmą kartą dvišalių Lietuvos ir Graikijos santykių istorijoje rugsėjo 24-25 dienomis Vilniuje lankėsi Graikijos verslo misija. Šia proga rugsėjo 24 d. Vilniuje surengtas Lietuvos-Graikijos verslo forumas ir B2B susitikimai su Lietuvos verslininkais, Graikijos verslo delegacijos narių apsilankymas Lietuvos verslo įmonėse.

   Graikijos verslo misijos delegacijoje buvo maisto ir gėrimų, inžinerijos, statybų ir statybinių medžiagų, energetikos bei gynybos sektorių įmonių bei Graikijos verslo asociacijų atstovai, viso – 22 asmenys.

   Misijos ir verslo forumas surengtas artimai bendradarbiaujant Lietuvos ir Graikijos valstybinėms ir verslo institucijoms. Lietuvos pusėje pasirengimą koordinavo “Versli Lietuva“ kartu su Lietuvos ambasada Graikijoje, o iš Graikijos pusės - „Enterprise Greece“, „Athens Chamber of Commerce and Industry“, „Hellenic Federation of Enterprises“ ir „Greek Exporters Association“.

   Tolesnį Lietuvos ir Graikijos bendradarbiavimą, skatinant verslo mainus, padės užtikrinti forumo metu pasirašyti atskiri tarpusavio bendradarbiavimo susitarimai tarp “Versli Lietuva” ir “Enterprise Greece”, „The Hellenic Federation of Enterprises“ ir "Athens Chamber of Commerce and Industry".

   Sveikindamas forumo dalyviu, Lietuvos ambasadorius Rolandas Kačinskas pažadėjo visapusišką ambasados paramą plečiant dvišalius ekonominius santykius ir išsakė gilų tikėjimą tokių abipusiai naudingų santykių perspektyva ir galimybėmis.

   Žemiau – ambasadoriaus pasisakymas verslo forume:

   “Lietuvos ir Graikijos ekonominiai ryšiai neatspindi tarpusavio valstybių bendradarbiavimo potencialo, o tarpusavio mainuose šalys gali pasiūlyti viena kitai daug daugiau nei fetos sūris ir turistai.

   Tai nereiškia, kad kažkas negerai dėl Graikijos žemės ūkio ir maisto pramonės produkcijos eksporto į Lietuvą, ar 70 tūkst. Lietuvos turistų, kiekvienais metais vykstančių į Graikiją. Priimkite mano pasakymą kaip tam tikrą metaforą, sakant, kad Lietuva ir Graikija verslo srityje gali daugiau ir kad dvišaliai ekonominiai ryšiai neturi apsiriboti tik tokiomis tradicinėmis ūkio šakomis, kaip žemės ūkis, maisto pramonė ar turizmas.

   Norint, galima surasti daug priežasčių, kodėl Lietuvos-Graikijos ekonominiai ryšiai yra tokie, kokie yra (tarpusavio prekybos apimtys 2018 m sudarė 103.6 mln Eurų, iš kurių 49.1 mln Eurų sudarė Lietuvos eksportas į Graikiją, 54.5 mln Eurų - importas iš Graikijos).

   Tačiau noriu pabrėžti, kad objektyvios priežastys, tokios kaip rinkų dydis, ekonominė situacija ir ekonomikos struktūra, geografinis atstumas, transporto jungtys, istoriniai ryšiai nėra vienintelės, lėmusios menkus tarpusavio ryšius. Ne mažiau svarbios neobjektyvios priežastys, tokios kaip vienas kito pažinimas, stereotipai, atvirumas. Pagaliau objektyvios priežastys nėra statiškos ir gali kisti - pvz. Lietuvos rinka ir ekonominiai raumenys ne tokie, kokie buvo 2004 m., Lietuvai stojant į ES, o Graikijoje ekonomine ir finansine situacija ne be ta, kuri buvo per pastaruosius 10 m., šaliai siekiant suvaldyti krize ir nemokumo grėsmę.

   Šiandien pirmą kartą dvišalių Lietuvos-Graikijos istorijoje surengtą dvišalį verslo Forumą būtent ir matau šioje šviesoje - kaip galimybę iš naujo įvertinti tarpusavio ryšius įtakojančius elementus, kaip pastangas labiau pažinti ir atsiverti, sužinoti vienas kito norus ir interesus, ekonomines plėtros kryptis ir uždavinius, užmegzti naudingas pažintis ar net draugystes.

   Įdėjus abipusių pastangų, neabejoju, kad Forumas taps tradiciniu renginiu, o abipusiai verslų delegacijų vizitai - reguliarūs.

   Tai padės užtikrinti ir šiandien Forumo metu pasirašyti atskiri tarpusavio bendradarbiavimo susitarimai tarp “Versli Lietuva” ir “Enterprise Greece”, Graikijos įmonių federacijos (The Hellenic Federation of Enterprises- SEV) ir Atėnų komercijos ir pramonės rūmų, bei Lietuvos ekonomikos ir inovacijų viceministro Mariaus Skuodžio globa ir supratimas, kad dvišaliams ekonominiams santykiams atsiskleisti kartais reikia gero postūmio ir institucinio palaikymo.

   LR ambasada Graikijoje remia ir rems pastangas suaktyvinti dvišalius ekonominius santykius ir giliai tiki tokių abipusiai naudingų santykių perspektyva ir galimybėmis.

   Dvišaliai valstybių santykiai nėra pilnaverčiai, jei jie nesustiprti tampriais ekonominiais ryšiais.

   Tikiuosi, kad Graikijos delegacija po vizito Lietuvoje išsiveš pasikeitusį supratimą apie Lietuvos ekonomikos pajėgumus ir mano šalies suteikiamas verslo galimybes; žinojimą, kad Lietuva yra tvarų ekonomikos augimą demonstruojanti šalis; suvokimą, kad Lietuva yra greitai besikeičianti šalis, kurios progresas matuojamas ne metais, o mėnesiais; ir kad ekonominių pokyčių kryptis - aukštos pridėtinės vertės produktus kuriantys ekonomikos sektoriai.

   Taip pat tikiuosi, kad po šio renginio, Lietuvos verslas taip pat į Graikiją žiūrės kitokioms akimis. Naujoji Graikijos Vyriausybė paskelbė apie šalies ekonomiką skatinančias ir verslo, tame tarpe investicinę aplinką pagerinančias priemones, kurios šaliai suteiks taip reikalingą impulsą plėtrai, o verslo partneriams, tarp jų ir Lietuvos – naujas galimybes.

   Būdamos priešakinėmis ES ir NATO valstybėmis, Lietuva ir Graikija turi būti suinteresuotos vienas kito sėkme ir į ją investuoti, nes nuo mūsų tvirtumo daug priklauso ir ES ateitis, jos sienų saugumas, kaimyninių šalių ryšiai su Europa".

   Naujienlaiškio prenumerata